Eerste stap naar een completer medicatieoverzicht in de PGO
Sinds vorige week kunnen gebruikers van PGO Zorgdoc die zijn aangesloten bij Apotheek Pijnacker Centrum hun medicatieverstrekkingen bekijken in hun persoonlijke gezondheidsomgeving (PGO). Het programma Medicatieoverdracht en Stichting MedMij zetten hiermee een eerste stap naar een completer medicatieoverzicht voor patiënten en cliënten via MedMij.
Een actueel en betrouwbaar medicatieoverzicht is al jaren een van de meest gevraagde functies in de PGO. Het helpt mensen om grip te houden op hun gezondheid en draagt bij aan veilige zorg, bijvoorbeeld wanneer iemand meerdere zorgverleners bezoekt of wanneer zorg wordt overgedragen. In de praktijk ontbreekt een volledig overzicht vaak nog.
Naar een completer medicatieoverzicht
Om medicatiegegevens beter uitwisselbaar te maken, wordt in de zorg gewerkt met de nieuwe informatiestandaard Medicatieproces 9. Deze standaard maakt het mogelijk om meer medicatiegegevens veilig en eenduidig uit te wisselen en beschikbaar te stellen via MedMij. Daardoor ontstaat stap voor stap een vollediger en betrouwbaarder medicatieoverzicht voor patiënten en cliënten.
Deze eerste beproeving met PGO Zorgdoc en Apotheek Pijnacker Centrum laat zien dat medicatiegegevens van een openbare apotheek via MedMij veilig beschikbaar kunnen worden gemaakt in een PGO. Hiervoor wordt gebruikgemaakt van een “berichtentransformatiedienst” die gegevens uit de huidige standaard omzet naar de nieuwe informatiestandaard Medicatieproces 9.
Het uiteindelijke doel is dat mensen via hun PGO één overzicht krijgen van medicatiegegevens uit verschillende bronnen. Naast medicatieverstrekkingen uit de apotheek gaat het dan ook om voorgeschreven, gewijzigde en gestopte medicatie. Zo krijgen patiënten en cliënten beter inzicht in hun medicatiegebruik en beschikken ze over completere informatie.
Vervolg
De beproeving met PGO Zorgdoc en Apotheek Pijnacker Centrum maakt deel uit van de Kickstart van het programma Medicatieoverdracht. In deze kickstart brengt een beperkte groep zorgaanbieders en softwareleveranciers het nieuwe medicatieproces als eerste in de praktijk, in de regio’s Friesland en Rijnmond. Omdat de ontsluiting van medicatieverstrekkingen naar PGO Zorgdoc technisch goed verloopt, onderzoeken de twee andere deelnemende PGO’s wanneer zij op deze werkwijze kunnen aansluiten. Zo werken we stap voor stap toe naar bredere beschikbaarheid van medicatiegegevens via MedMij.
Daarnaast voeren we samen met Patiëntenfederatie Nederland en MIND een gebruikersonderzoek uit. Gebruikers van PGO Zorgdoc beoordelen daarbij de begrijpelijkheid, het gebruiksgemak en de ervaren meerwaarde van de medicatieverstrekkingen die zij via hun PGO kunnen inzien. De uitkomsten worden gebruikt voor verdere verbetering en uitbreiding naar andere openbare apotheken in Nederland.